Anna Duczmal-Mróz

zaliczana jest do czołówki młodych polskich dyrygentów. Już w wieku 23 lat zasłużyła sobie na opinię recenzenta –  „ma osobowość i chęć wnikliwego, własnego spojrzenia w muzyczne dzieło”, a niemiecka prasa okrzyknęła ją „sensacyjną dyrygentką”.

Anna Duczmal-Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (studiowała w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Węgrzyna) prowadzonej przez Światowej sławy dyrygenta, Eiji Oue, na której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów "konkurs" wygrała  Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue – podarowując swoją batutę – zaproponował studia dyrygenckie.

Ukończyła je z wyróżnieniem w jego klasie w 2005,  dyrygując orkiestrą symfoniczną NDR – Radiophilharmonie. W sezonie 2004/2005 odbyła w tej orkiestrze staż jako dyrygent-asystent oraz wielokrotnie prowadziła koncerty.

W wystawionej dla niej opinii Maestro Oue napisał m.in.: ”Jak tylko Anna stanęła na podium, natychmiast nawiązała kontakt z muzykami zafascynowanymi jej obecnością. To była sensacja! […] Ona urodziła się, żeby być dyrygentem. Muzycznie wrażliwa, z niezwykle silną osobowością, ma wpływ zarówno na muzyków jak i na słuchaczy.”

W sezonach artystycznych 2005/6 i 2006/7 pełniła funkcję asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita, który powiedział o niej: „Posiada przede wszystkim wyrazistą koncepcję muzyczną wynikającą z bogatej wyobraźni. umiejętność oddziaływania na orkiestrę  i niemałe, zwłaszcza jak na młody wiek, umiejętności profesjonalne. Jestem przekonany, że talent Anny Mróz pozwoli jej w przyszłości zająć ważne miejsce w naszym życiu muzycznym”

Podczas studiów w Hannoverze założyła orkiestrę „Benjamin Britten Kammerorchester”, z którą koncertowała w Niemczech i której koncerty transmitowane były przez NDR. Pracowała z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Danii oraz z belgijską orkiestrą „I Musici Brucellensis” w słynnej sali Palais des Beaux-Arts w Brukseli.

W Polsce występowała wielokrotnie, m.in. z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Krakowską, Sinfoniettą Cracovią, Filharmonią Śląską, Filharmonią Pomorską, Filharmonia Poznańską, Toruńską Orkiestrą Symfoniczna, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Słupską Orkiestrą Symfoniczną, Koszalińską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią w Kielcach i Capellą Bydgostiensis, z którą nagrała również płytę z muzyką polską dla firmy DUX pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Współpracowała także z Orkiestrą Sinfonia Varsovia .

Z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus występowała dając koncerty,  jak również dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia .Od 2009 pełni funkcje  drugiego dyrygenta tejże orkiestry.

W  2003, na Konkursie Dla Młodych Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, debiutując  na polskiej scenie, otrzymała nagrodę specjalną od  STOART (Związku Artystów  Wykonawców).

Od 2009 w Paderewski Piano Academy, wraz z  Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i słynnymi pianistami, takimi jak  Robert McDonald, Andrzej Jasiński i Ilia Scheps,  prowadzi kursy przygotowujące młodych pianistów do pracy z orkiestrą.

Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.