Ryszard Sielicki

Ryszard Sielicki urodził się 3 marca 1916 w Warszawie, zmarł 21 grudnia 2005 tamże.

W latach 1937-39 studiował teorię muzyki u Kazimierza Sikorskiego w Konserwatorium Warszawskim. Jeszcze przed wojną współpracował jako aranżer z wytwórnią płytową Odeon oraz z jej dyrektorem Jerzym Gertem. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w  Związku Radzieckim. Rozpoczął studia kompozytorskie w Mińsku na Białorusi u Nikołaja Zołotariowa, ucznia Rimskiego-Korsakowa (równolegle z Mieczysławem Weinbergiem).  W 1943 rozpoczął studia kompozytorskie pod kierunkiem Dymitra Szostakowicza, Anatola Aleksandrowa i Jurija Szaporina w Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, które ukończył w 1948.

Po powrocie do Polski w 1956 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Polskich Nagrań, gdzie stworzył takie legendarne serie wydawnicze jak Musica Antiqua Polonica, czy Polish Jazz.

Za jego czasów debiutowali wybitni  polscy artyści i kompozytorzy jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski, Wanda Polańska i inni.

Jako kompozytor skupił się na pisaniu piosenek. Był autorem takich przebojów jak Na Francuskiej, Gorącą nocą, Dla ciebie miły, Jadziem na Bielany, Tylko białe tango czy Ach Franka, Franka. Od 1967 rozpoczął pisanie komedii muzycznych i musicali (Mister Brzdąc, Dama od Maxima, Diabeł nie śpi, Szwejk, Monte Christo). Napisał także muzykę do wielu baśni muzycznych (Calineczka, Tomcio Paluch, Kubuś Puchatek, Kozucha Kłamczucha, Pimpuś Sadełko i in.) wydawanych na płytach, na których wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci. Skomponował też operę dla dzieci: Krasnoludki i Sierotka Marysia, szereg dzieł symfonicznych (Koncert wiolonczelowy, Szkice polskie, Obrazki dziecięce), kameralnych (2 kwartety smyczkowe, Légende Hebraique, Serenade Orientale, Old town dances) oraz wokalnych (Gebirtig Lieder, Pięć pieśni do wierszy Mickiewicza).