Tomasz Jakub Opałka

urodził się 6 czerwca 1983 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jego zainteresowanie muzyką od początku wiązało się z kompozycją. Edukację muzyczną rozpoczął mając 14 lat w klasie perkusji, w szkole muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Naukę kontynuował w szkole muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, zgłębiając tajniki gry na instrumentach dętych blaszanych (puzon w klasie prof. Adama Chmielewskiego). W roku 2006 rozpoczął studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Baculewskiego. Ukończył je w 2011 roku uzyskując ocenę celującą zarówno z pracy dyplomowej, utworu, jak i obrony.

W muzyce Tomasza Opałki dostrzec możemy znamiona ścieżki jego muzycznej edukacji i poszukiwań. Instrumenty perkusyjne i dęte blaszane stanowią ważny element tych z jego utworów, które charakteryzuje rytmiczna, ostra, agresywna narracja. Kompozytor jest jednak twórcą elastycznym, a jego umiejętność balansowania między tym co wysublimowane, trudne, nowoczesne, ale też delikatne, przyjemne, bezpretensjonalne jest niezwykle inspirująca i zyskuje coraz większe uznanie odbiorców. Bardzo interesujący i różnorodny język dźwiękowy młodego twórcy jest jednocześnie coraz bardziej wyrazisty i lepiej rozpoznawalny.

Ulubioną materią dźwiękową od wielu lat konsekwentnie pozostaje dla Tomasza Opałki orkiestra symfoniczna i jej szerokie możliwości kolorystyczne. Instrumentacja, której tajniki zgłębiał m.in. pod okiem prof. Marcina Błażewicza, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów jego języka muzycznego i zarazem jeden z tych, do których kompozytor przywiązuje największą wagę.

Zainteresowania Tomasza Opałka prowadzą do eksplorowania nowych dźwiękowych przestrzeni, dlatego w jego bogatej twórczości znajdziemy zarówno wielkie formy symfoniczne, jak i muzykę kameralną oraz utwory solowe.

Za swoje dokonania otrzymał m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie stypendium artystyczne oraz półroczne stypendium twórcze), a jego symfonię „Horyzont Zdarzeń” nagrodzono na międzynarodowym konkursie im. G. Bacewicz w Łodzi.

Opałka za swoją działalność kompozytorską otrzymał szereg nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich: Uczniowskiego Forum Muzycznego (2002, 2004), Alexandra Moyzesa w Bratysławie (2006), Konkursie im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2007), Konkursie im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (2007), w programie Telewizji Polskiej – Dolina Kreatywna (2008), na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2009)] otrzymał stypendia: Banku Société Générale (2007), Stypendium DongSan Reseach Fundation (2009), Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008/2009) oraz Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), DongSan Stanisław Moryto Fellowship i Stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS.

Jego utwory wykonywane były w Polsce i za granicą na licznych koncertach oraz festiwalach (np. Warszawska Jesień /Koncerty Koła Młodych/, Generacje, Brücken Festival für Neue Musik, COM’IN, Portrety Kompozytorów i wielu innych).

W lipcu 2010 roku zwyciężył w Konkursie Wawel: Musica Festiva w Krakowie utworem Przestrzenie na 100-osobową orkiestrę symfoniczną.

Uczestniczył w warsztatach, kursach kompozytorskich i master classes prowadzonych przez m.in. Adrianę Holszky (Mozarteum), Michaela Nymana i Martina Steyera - Berlinale Talent Campus, Christophera Younga (UCLA).

Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (od 2007) oraz Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (od 2008).